Mladinsko državno prvenstvo 2020

Med 15. in 21. februarjem
 2020 je na Otočcu potekalo 27. Posamično mladinsko državno prvenstvo v šahu 2020. Tekmovanje je potekalo v 12 kategorijah ločeno za fante in dekleta. Šahovsko društvo Kočevje na prvenstvu zastopalo deset mladih šahistov in šahistk.

V kategoriji deklet do 10 let smo imeli tri predstavnice, in sicer Nušo Niso Šertelj, Tajo Levstik in Evo Robido

Šahovsko društvo Kočevje je po devetih letih ponovno dobilo mladinsko državno prvakinjo. Takšen uspeh je uspel 9-letni Taji Levstik. Taja je tudi edina šahistka, ki je tekmovanje zaključila s 100-odstotnim izkupičkom.

Taja Levstik – državna prvakinja do 10 let (Foto: M. L.)

Nuša Nisa Šertelj in Eva Robida sta prvič nastopili na državnem prvenstvu v počasnem šahu. Obe sta se zelo dobro izkazali. Nuša je osvojila 5. mesto, Eva pa 12. mesto.

Taja in Nuša sta tudi pridobili pravico nastopa na evropskem ali svetovnem prvenstvu. Svetovno prvenstvo bo letos potekalo gruzijskem mestu Batumi, medtem ko bo evropsko prvenstvo v turški Antalyji.

Nuša Nisa Šertelj in Eva Robida (Foto: Š. K.)

V kategoriji do 12 let smo imeli samo enega predstavnika, in sicer med fanti je nastopil Igor Jalovec. Po dobrem začetku in nekoliko slabšem zaključku je Igor na koncu s petimi osvojenimi točkami dosegel solidno 9. mesto.

Igor Jalovec (Foto: Š. K)

V kategoriji do 14 let smo imeli dve predstavnici, in sicer Lio Grišin in Kiani Nio Šertelj. Lia je bila vse do zadnje partije v stiku z najboljšimi, vendar ji je na koncu zmanjkalo športne sreče. Osvojila je 11. mesto. Za Kiani je bil to prvi nastop na državnem prvenstvu v počasnem šahu. Po slabšem začetku in malo boljšem zaključku je Kiani na koncu osvojila 13. mesto.

Lia Grišin in Kiani Nia Šertelj (Foto: Š. K.)

V kategoriji do 16 let sta nastopila brat in sestra, Peter in Ana Knavs. Ana v zelo močni konkurenci deklet do 16 let osvojila 7. mesto. Peter pa je bil v kategoriji fantov šesti.

Ana in Peter Knavs

V najstarejši kategoriji fantov do 18 let sta nastopila David Stevanič in Sergej Ačimovič. Tako kot lani so si tudi letos prvo mesto delili kart trije tekmovalci. Po dodatnih kriterijih je naslov državnega podprvaka osvojil David Stevanič.

David Stevanič – državni podprvak do 18 let (Foto: Š. K.)

Tik za najboljšimi tremi pa se je uvrstil Sergej Ačimovič.

Sergej Ačimovič (Foto: Š. K.)

Tako David kot tudi Sergej sta pridobila pravico nastopa na svetovnem ali evropskem prvenstvu. Svetovno prvenstvo starejših kategorij bo letos potekalo v romunskem mestu Mamaia, evropsko prvenstvo pa bo v turški Antalyji.